Mycie włosów – czy robisz to prawidłowo?

Mycie włosów – czy robisz to prawidłowo?

Mycie włosów – czemu to takie ważne?

Mycie włosów to podstawa ich pielęgnacji, to jak i czym to robimy, ma wpływ na ich wygląd i kondycję. Niby banalna rzecz, ale czy na pewno robisz to prawidłowo?

Jak często myć włosy?

Włosy należy myć tak często jak tylko tego potrzebują. Nie należy ich „przetrzymywać”, niesie to za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji np. swędzenie, podrażnienie skóry głowy, a nawet wypadanie włosów.

dsc_9798

 

 

Jakiego szamponu użyć?

Szampon dobieraj do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do potrzeb włosów. Szampon ma za zadnie tylko umyć skórę głowy i włosy. Nie daj się zwieść producentom, którzy piszą na opakowaniach, że po ich szamponie Twoje włosy staną się np. mniej łamliwe, od tego masz odżywkę. Dlatego wybierając produkt do codziennego mycia użyj takiego, który jest bez silnych detergentów jakim są Sodium Lauryl Sulfate (SLS), czy Sodium Laureth Sulfate (SLES).

Jak ja to robię.

Ja moje włosy myje średnio, co dwa dni i używam najczęściej łagodnego szamponu dla dzieci. Raz na dwa tygodnie serwuje włosom oczyszczanie – taki zabieg jest potrzebny, ponieważ delikatne szampony nie są wstanie wystarczająco oczyścić nam skóry głowy i włosów z substancji nadbudowujących się np. z silikonów, parafiny, olei, czy protein. Robię to szamponem z SLS. Ważne, aby taki szampon miał możliwie jak najkrótszy i prosty skład. Produkt, który zawiera duże ilości silikonów, parafiny, czy olei nie będzie w stanie spełnić swojego zadania.

dsc_9788

Jak prawidłowo myć włosy?

Przed każdym myciem, dokładnie rozczesz włosy, unikniesz w ten sposób niepotrzebnego plątania się włosów podczas ich mycia. Nie szarp i nie drap włosów – przyczynisz się tylko do ich wypadania. Umyte włosy spłukuj letnią wodą, aby domknąć łuski włosowe. Po całym zabiegu pielęgnacyjnym, odsącz nadmiar wody z włosów, najlepiej bawełnianym ręcznikiem, nie wykręcaj i nie pocieraj ich energicznie, przyczynisz się tylko do ich nadmiernego łamania i wypadania.

O – M – O, co to?

Moim ulubiony sposobem na mycie jest OMO, to skrót od O-odżywka, M-mycie,O-odżywka. Najpierw letnią wodą zwilżam włosy, następnie nakładam odżywkę, tu najczęściej używam produktów, które nie sprawdziły się na moich włosach, lub tanie maski/odżywki, które mają mniej składników odżywczych. Na włosy pokryte już pierwszym O nakładam szampon i delikatnie masuję skórę głowy.  Drugie O to już odżywka/maska właściwa, o bogatym składzie, która ma za zadanie, odżywić włosy. Może to być odżywka nakładana zarówno na 5 minut, jaki i maska na 30 minut. Na koniec spłukuje włosy letnią wodą, aby domknąć łuski włosowe.

dsc_9781

 

A wy jakie znacie inne sposoby mycia włosów? Podzielcie się w komentarzu swoimi metodami na pielęgnację włosów 🙂

One thought on “Mycie włosów – czy robisz to prawidłowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *