Wpływ stresu na Twój wygląd

Wpływ stresu na Twój wygląd

dsc_0392

Stres, z czym to się je?

„Złość piękności szkodzi” – pewnie nie raz spotkałaś się z tym sformułowaniem. Jednak nic tak nie szkodzi urodzie jak stres. A co to jest właściwie ten cały stres? Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji. Powszechnie stres uważany jest za szkodliwy, w rzeczywistości jednak działania niepożądane przynosi jedynie stres, który jest zbyt silny lub długotrwały. Stres możemy zatem podzielić na korzystny i szkodliwy.

Stres może być korzystny dla naszego rozwoju!

Stres pozytywny motywuje do działania i jest motorem napędowym do aktywności. Niektórzy badacze tego zjawiska twierdzą nawet, że ma wpływ na rozwój psychiczny i określą go jako podstawowy czynnik rozwoju. Jednak jak we wszystkim trzeba zachować zasadę umiaru. Nadmiar stresu może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia, dlatego kiedy tylko masz taką możliwość unikaj sytuacji, które mogą wywołać zjawisko stresu.

Mroczne oblicze stresu

W momencie kiedy odczuwasz zbyt duże natężenie stresu, nie umiesz sama poradzić sobie z nadmiarem tego uczucia – wtedy mowa o stresie negatywnym. Jego kumulacja doprowadza do przemęczenia, odczuwasz to jako zmęczenie i brak energii do działania. Stres w tym ujęciu powoduje wiele niechcianych skutków zdrowotnych, a także ma fatalny wpływ na Twój wygląd. Sucha skóra, wypadające włosy, tycie – te i inne objawy mogą być powodowane stresem.

dsc_0381

Wpływ stresu na skórę

Pod wpływem stresu skóra staje ziemista, zmęczona i przesuszona. Po jej wyglądzie możesz poznać, że dotknął Cię problem wzmożonego stresu. Stres wzmaga także alergię i może wywoływać zmiany na podobieństwo pokrzywki skórnej. Skóra staje się nadwrażliwa, piecze oraz swędzi. Cera trądzikowa i mieszana ma wtedy zwiększoną skłonność do wydzielania sebum i świecenia. Stres wzmaga rozszerzanie się naczynek krwionośnych, przez co powstają wypryski.

Jak sobie z tym radzić:

  1. Wybieraj kremy i maski głęboko nawilżające i zwalczające wolne rodniki, np. dotleniający krem matujący. Wolne rodniki uszkadzają kolagen i elastynę – struktury odpowiedzialne za elastyczność skóry. Wolne rodniki atakują również lipidy, które odpowiadają za poziom nawilżenia skóry. Przez to zmarszczki pojawiają się dużo szybciej niż powinny.
  2. Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji skóry wymagającej. Wybierz do tego specjalne linie kosmetyczne przeznaczone do problemów skórnych.
  3. Stany zapalne czy ropne mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale i na skórze. Dlatego pamiętaj o podstawowym nawilżeniu ciała balsamem, a w przypadku pojedynczych krostek użyj uniwersalnej maści, np. maści cynkowej.

Stres a włosy i paznokcie

Osłabienie włosów i paznokci wynika z nieodpowiedniego poziomu witamin i minerałów, stres powoduje gorsze wchłanianie tych substancji z pożywienia, zużywa także zasoby magnezu i spore ilości witaminy C. Dlatego właśnie osoby narażone na stres borykają się ze słabymi, kruchymi paznokciami i przerzedzonymi włosami. Dodatkowo nasilona aktywność gruczołów na głowie powoduje, że w stresie może dopaść Cię łupież i łuszczenie, a nawet świąd.

Jak sobie z tym radzić:

  1. Uzupełnij brakujące witaminy.
  2. Dobierz odpowiednią kurację do włosów – na wypadające włosy pomogą kapsułki ze skrzypem polnym, czy wcierki do włosów jak również odpowiednia pielęgnacja i mycie włosów.

Stres a tycie

Stres zmusza Twoje ciało do magazynowania tłuszczu, zaostrza apetyt i zachęca do sięgania po słodkości. Wiadomo, że nic tak nie poprawia humoru jak czekolada, od której bardzo łatwo się uzależnić! Jeżeli zależy Ci na szczupłej sylwetce, musisz skończyć zajadać stres.

Jak sobie z tym radzić:

  1. Aktywność fizyczna – wysiłek oczyszcza organizm, ciało i psychikę.
  2. Dieta bogata w błonnik, zielony jęczmień, chrom i suplementy diety.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak mówi stare porzekadło, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szybkie tempo życia, ciągłe niedosypianie i brak odreagowania stresów dnia codziennego kumulują się. Często latami tego nie zauważasz, ponieważ Twój organizm nie reaguje od razu. Gorszy nastrój czy zły stan zdrowia traktujesz jak coś normalnego. Tymczasem stres jest poważną chorobą cywilizacyjną, a jego działanie wywiera bardzo niekorzystny wpływ na Twój organizm.

Stres nie jedno ma imię. Jest to tak złożone zjawisko, że ciężko to ująć w jednym poście. Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tego tematu rozpatrując go z różnych aspektów. Jak Ty radzisz sobie ze stresem? Koniecznie dajcie mi o tym znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *